Archívum

fogaskerék

2016 | Megszakadt a kapcsolat… És most? Egy átlagos nap volt, ugyanolyan, mint addig minden szokásos péntek, legalábbis addig, amíg az utolsó órám után össze nem szedtem a cuccaimat és ki nem futottam a suliból… Pár óra múlva már csak annyit vettem észre, hogy egy teremben ülök egy csomó másik fiatallal, akik azt hiszem, pontosan azért jöttek oda, amiért én. Hogy mi is volt ez a hely? Bizonyos emberek szerint ez egy igazi oázis, ahol megpihenhetünk, mások azt mondják a béke szigete, én azt hiszem mindkettő igaz, mégis, ha egy szóval kellene elmondanom mi volt ez, egyszerűen csak annyit mondanék, hogy Dömös. És miért Dömös? Mert fogaskerék. „Már péntek este olyan volt, mintha egy hete együtt lennénk.” | Kósik Petra

Miért rejtőzködik Isten?

„Ha Isten létezik, és azt akarja, hogy higgyünk benne, miért nem teszi egyértelművé a létezését?” – teszik fel a kérdést az ateisták. De bárkiben felmerülhet a kérdés: „Miért nem látjuk Istent, miért nem lakik közöttünk, miért nem teszi kétségtelenné létezését?” Mennyivel egyszerűbb lenne, ha Isten érzékszerveinkkel tapasztalható formában lenne jelen az életünkben, ha nem lenne kétely a létezésével kapcsolatban! Egy ateista számára Isten rejtőzködő mivolta megerősíti a hitetlenségét.
A kérdést kétféleképpen is feltehetjük:
a) Miért rejtőzködik Isten? – arra utalva, hogy a Teremtő szándékosan rejti el magát.
b) Miért marad elrejtve számomra Isten? – a választ magunkban, az emberben kell keresni.

Akik az Isten Igéjét hirdették nektek II.

Az Akik az Isten Igéjét hirdették nektek c. könyv összeállítója, Szabados László testvér új kötet megjelentetésére vállalkozott. Egyháztörténeti vonatkozású és jelentőségű munka ez is, az előző méltó folytatása, hiszen olyan külföldi szolgáló testvéreket mutat be, akik a magyar gyülekezetek életére, igei látására, tanítására formáló hatással voltak. Ezekről az ismert és kevésbé ismert testvérekről – akik már Kr. u. 2000-ig az Úrhoz költöztek – ad átfogó ismertetést, körképet ez az összeállítás. De nem csak a visszatekintés, az emlékezés céljából született meg ez a könyv. Szükségünk van a mai gonosz időkben az Úrban való megerősítésre, a helyreállításra, az intésre, de a vigasztalásra is.

Ha Isten Fia vagy

„Akkor elvitte Jézust a Szellem a pusztába, hogy megkísértse az ördög” (Mt 4,1). Miért a Szent Szellemnek kellett Jézust belevinnie egy ilyen harcba? A kísértés azért volt szükséges, hogy bemutassa erkölcsi felkészültségét az Atya által rábízott munka elvégezésére, amiért a világra jött. A „kísértés” szónak a görög nyelvben két jelentése is van: „megpróbálni vagy bizonyítani” (2Kor 13,5; Zsid 11,17); „gonoszra csábítani”. Az Úr Jézusnál az utóbbiról szó sem lehetett. Miután negyven nap és negyven éjjel böjtölt, végül megéhezett. A Szentírásban a negyvenes szám gyakran a kipróbálásra utal.

Búcsú Nehézy Sándortól

2016-ban egy sokak által ismert és szeretett testvérünktől vettünk földi búcsút: Nezézy Sándortól. Az alábbi költeményben Huba István rímekbe szedve emlékezik meg róla Petőfi stílusában. Pista bácsi versei minden év végén szerepet kapnak a miskolci gyülekezet szilveszteri alkalmán, amikor az adott év Krónikájában egy-egy vicces versszakban örökíti meg az év eseményeit. Ezúttal szomorú és váratlan esemény ihlette a költeményt, ámde minden szomorúságunk örömbe fordul, amikor boldog reménységgel mondhatjuk az Úrhoz költözött testvéreinknek, így Sanyi bácsinak is: Viszontlátásra, hamarosan találkozunk!

A függöny mögött

Mi van a függöny vagy a színfalak mögött? Ha elhőzzák a függönyt, csak akkor érzékelhetjük, hogy mi van mögötte. Általában a külső szemlélő nem látja az előkészületi munkákat. Amikor egy színházban beülünk a nézőtérre, nem tudjuk, hogy mi van a függöny mögött. Csak amikor elgördül a függöny, akkor látható a helyszín és a színészek, akik előadják az éppen betanult jelenetet. Bábszínházban csak bábokat látunk és hangokat hallunk, de hogy a bábokat kik mozgatják, azt nem. Ha a háttérben lévő élő személyek nem hoznák mozgásba az élettelen figurákat, akkor önmagukban nem sokat jelentenének.
Isten úgy teremtette a világot, hogy mindaz, ami számunkra most látható, az a láthatatlanból állott elő. A függöny mögül előhozott "valamit", és ez a "valami" az, ahol mi élünk, a Föld és az azt körülvevő Univerzum a csillagtengerrel. Isten nem mindent tett láthatóvá, nem mindent helyezett a láthatóság színpadára. Marad még a függöny mögött bőven olyasmi, amit mi nem látunk, de némelykor Isten fellebbenti a függönyt egyes embereknek. Több ilyen eset van leírva a Bibliában.